"Klimathotet"

S: "Klimatpolitik måste överordnas allt annat"

Publicerad 21 november 2019 kl 18.00

Utrikes. EU kan komma att utlysa "klimatnödläge" nästa vecka, om Europaparlamentet stödjer förslaget, uppger SR Ekot.

Dela artikeln

Tidigare har flera länder och platser utropat "klimatnödläge", alltså ett nödläge för att stoppa så kallade klimatförändringar.

Nu kan en sådan nödsituation utlysas i hela EU.

Nästa vecka ska EU-parlamentet rösta om frågan.

Resolutionsförslaget läggs inför klimattoppmötet i Madrid i december och inför att den nya EU-kommissionen, som lovat att ta "klimatfrågan" på stort allvar, ska ta över från den gamla.

Flera partigrupper i parlamentet uppges stödja idén om ett klimatnödläge, bland andra den centerliberala gruppen Renew Europe.

Svenska Centerpartiet och Socialdemokraterna står bakom idén.

– Det ska ju fungera som en väckarklocka , så det handlar om att larma hela det politiska systemet. Att allt måste klimatintegreras, vi behöver få klimatpolitik överordnad all annan politik. Hela maskineriet måste gå åt samma håll. Det är min mening med att initiera ett klimatnödläge, säger Jytte Guteland (S) till Sveriges Radio.


"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

Efter invasionen av Polen. Pat Buchanan om hur andra världskriget egentligen började.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Danderyd tvingar 90-åringar klippa gräset

Boende i seniorbostäder får hotfullt brev av kommunen. "Sköter vi inte det här kan vi bli ekonomiskt ersättningsskyldiga".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0