Våldet i Kristianstad

Väktare ihjälskjuten i Kristianstad

Publicerad 28 januari 2020 kl 09.58

Inrikes. En 25-årig väktare vid säkerhetsbolaget Avarn sköts till döds inatt i centrala Kristianstad, skriver flera medier.

Dela artikeln

Det är ännu oklart om dödsskjutningen hade något med hans jobb att göra, då han inte var i tjänst vid tillfället.

Samtal om höga smällar i området runt Långebro kom in till polisens regionledningscentral vid 22.30-tiden. I samma stund inkom larm om att en skottskadad person anlänt i privatbil till sjukhuset i Kristianstad, skriver polisen på sin hemsida.

Polis skickades till Långebro och till sjukhuset, där mannen senare dog.

I nuläget finns ingen misstänkt gripen. Personer som har gjort iakttagelser i samband med skjutningen uppmanas att höra av sig till polisen på 11414.

Polisen kommer att arbeta med dörrknackning i området under dagen och ställa upp ett mobilt poliskontor i området.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

100 radhus ska fixa "integrationen" i Rinkeby

"Här är det nya Stockholm!" Socialdemokraternas nya experiment för att "blanda upp".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0