Dansk gettopoet hittad död

Publicerad 30 april 2020 kl 15.34

Kulturnyheter. Den dansk-palestinske poeten Yahya Hassan har hittats död i sin lägenhet i Århus – vid en ålder av 24 år, rapporterar Berlingske.

Dela artikeln

Yahya Hassan, vars föräldrar kom till Danmark från Palestina i slutet av 1980-talet, växte upp i invandrargettot västra Århus där han tidigt var involverad i kriminalitet.

Han väckte stor uppståndelse när han debuterade med sin första diktsamling 2013 och boken sålde i stora upplagor. I dikterna gjorde Hassan bland annat upp med islam och invandrarkulturer. Han fick på grund av detta motta en rad dödshot och blev vid flera tillfällen överfallen och misshandlad.

I folketingsvalet 2015 ställde Yahya Hassan upp som oberoende kandidat och fick fick 944 röster.

Han återföll i kriminalitet och blev i september 2016 dömd till 1 år och 9 månaders fängelse för att bland annat att ha skjutit en 17-åring i benet med ett illegalt vapen efter att han hamnat i bråk på en pizzeria i Århus. En tid efter frisläppandet erkände han ytterligare 42 brott – inklusive misshandel, hot och skadegörelse – och dömdes till psykiatrisk vård på på obestämd tid.

Polisen uppger för Berlingske att det inte i nuläget finns någon misstanke om brott bakom Yahya Hassans död.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Kulturnyheter

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0