Bombterrorn

Ett bombdåd i veckan i Helsingborg

Publicerad 9 oktober 2020 kl 09.42

Inrikes. Under ett halvår var det ungefär ett bombdåd i veckan i Helsingborg, uppger SVT Nyheter Helsingborg. Men polisen har svårt att utreda brotten.

Dela artikeln

Det var från september förra året till februari i år som det skedde cirka ett bombdåd i veckan i skånska Helsingborg.

Nu har siffran minskat, men det är ännu "väldigt svårt" för polisen att klara upp brotten. Det är inte många som går till rättegång.

Så sent som igår bombades en inglasad veranda i ett flerbostadshus på Västra Fridhemsgatan i Helsingborg. Vid tillfället fanns det människor i lägenheten.

Polisområdeschefen Sven Holgersson kopplar brotten till knarkaffärer.

– Jag påstår att 98 procent av sprängningarna beror på narkotika och pengar. Man har börjat handla narkotika och blir skyldig pengar. Betalar man då inte så sprängs det, säger han till SVT.


Nyheter från förstasidan

Nu börjar Trump prata om "regimskifte" i Iran

Efter "begränsade" attacken. "Det är inte politiskt korrekt att använda termen 'regimskifte', men..."0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0