Krav på förbud mot "rasistiska" organisationer

Publicerad 7 december 2020 kl 15.04

Inrikes. Flera judiska företrädare kräver att Sverige förbjuder så kallade "rasistiska" organisationer, skriver de på SvD Debatt.

Dela artikeln

Det är bland andra Aron Verständig, ordförande för Judiska centralrådet i Sverige, som vill förbjuda "rasister" från att organisera sig.

Sverige bör följa Finlands exempel och förbjuda dylika organisationer, skriver de i sin debattartikel, som särskilt nämner Nordiska motståndsrörelsen.

Enligt artikelförfattarna är det dags för Sverige att "på allvar" agera mot så kallad mot rasism och antisemitism.

"På senare år har rasistiska och nazistiska organisationer blivit allt mer verksamma. Antalet anmälda hatbrott ökar, fler aktiviteter utförs av dessa organisationer över hela Sverige och rasistisk propaganda blir allt mer vanlig på internet", skriver de i SvD.

Vidare hävdar att de att rasisterna utgör ett farligt hot både mot judar och "flyktingar".

Författarna hänvisar till FN:s internationella konvention om avskaffandet av alla former av rasdiskriminering, som kräver att konventionsstater förbjuder dylika organisationer.

Men Sverige har hittills inte följt detta.

De judiska företrädarna vill att demokratin ska användas som grund för att förbjuda organisationerna. Grupperna ska varken få organisera sig, sprida information eller demonstrera på landets gator.

"När en grupp allvarligt hotar demokratin är det av största vikt att det demokratiska samhället med kraft markerar", skriver de.


Nyheter från förstasidan

Vallöftet från S: Fler ska få stanna

Öppnar för "paus" av utvisningar. Mediernas skriverier om unga vuxna har fått SD-ledaren att justera "strama" migrationslinjen.0 

Ekonominyheter

Ser risker med guldets återkomst: "Det tar bort makten från politikerna"

Skatter, banker och krig hotas.. Nationalekonomens varning när ädelmetallen åter börjar påverka världens valutor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Rikspolischefen kan kallas till riksdagen. Men oron för politikernas samarbete med övervakningsjätten bygger på "konspirationsteorier", enligt Gunnar Strömmer.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0