Bombterrorn

Bombdåd mot matbutik i Helsingborg

Publicerad 19 januari 2021 kl 09.31

Inrikes. Under natten skedde ytterligare ett bombdåd i centrala Helsingborg. Polisen fick flera larm om en hög smäll i stadsdelen Tågaborg.

Dela artikeln

Det var vid 04-tiden i natt som polisen fick flera larm om en kraftig smäll från området kring Erik Dahlbergs gata i Helsingborg.

På platsen hade entrén till en matbutik skadats och det låg glassplitter på platsen.

"Väldigt obehagligt och allvarligt", heter det i Helsingborgs Dagblad.

Området spärrades av och polisen kommer genomföra en teknisk undersökning.

Ärendet rubriceras som allmänfarlig ödeläggelse.

Helsingborg är en av de platser i Skåne som drabbats värst av bombdåd. Från september 2019 till februari 2020 det skedde cirka ett bombdåd i veckan i staden. Polisen har svårt att lösa brotten.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0