Coronavaccin

Så många svenskar har vaccinerats hittills

Publicerad 26 januari 2021 kl 15.10

Inrikes. Hittills har totalt 192.700 vaccinationer mot covid-19 rapporterats in till det nationella vaccinationsregistret från landets regioner. Det meddelar Folkhälsomyndigheten idag.

Dela artikeln

Folkhälsomyndigheten övergår nu till att redovisa antalet genomförda vaccinationer som har registrerats i det nationella vaccinationsregistret (NVR), från att tidigare ha redovisat antalet doser som regionerna uppger att de har skickat ut till vaccinatörerna.

Från och med torsdag den 28 januari kommer uppgifterna om registrerade vaccinationer att redovisas på lokal och regional nivå och utifrån olika åldersgrupper i befolkningen, i ett nytt statistikverktyg. Verktyget baseras på data från NVR.

– Det är det nationella vaccinationsregistret vi använder för att följa vaccinationernas effekt över tid i olika grupper av befolkningen, och i befolkningen som helhet. Ett väl fungerande vaccin är den mest effektiva åtgärden för att förhindra att människor blir sjuka och avlider vid en pandemi. Det är dock viktigt att komma ihåg att det bara är ett av flera verktyg för att hantera pandemin, säger statsepidemiolog Anders Tegnell.

Enligt uppgifter som hämtats från NVR, dit nu så gott som samtliga regioner rapporterar, och som omfattar tiden fram till och med den 25 januari har totalt nästan 192.700 vaccinationer genomförts.


Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tysk skräckdomare ska ordna AFD-förbud

Frauke Brosius-Gersdorf, 54, till Tysklands författningsdomstol. "Vi har möjlighet att frånta individer deras grundläggande rättigheter."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Sverige kan få särskild "klanpolis"

Beskedet från integrationsminister Simona Mohamsson (L).. Nu tillsätter Tidöregeringen ännu en utredning – om klaner.0 

Claes Nordmark (S) döms för sexuellt övergrepp – slipper fängelse

Ska ha "fnittrat" när kvinnan sa nej.. Åklagaren ville döma kommunalrådetet i Boden till fängelse för våldtäktsförsök.0 

DO utreder polisen för somalierskämt

"Du kommer hata mig nu – men det ringer en somalisk kvinna.". Polisens hantering av fallet med försvunne Mohamed – som senare hittades mördad – granskas.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0