Fyra häktade efter att ha förberett attentat

Publicerad 21 december 2012 kl 19.11

Inrikes.Fyra män häktades av Solna tingsrätt under fredagen misstänkta för att ha förberett någon form av attentat.

Gilla artikeln på Facebook

Kvartetten är på sannolika skäl misstänkta för förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse. De greps den 18 december på en adress i Husby i västra Stockholm. Tre av de häktade männen är invandrare medan den fjärde har ett mer svenskklingande namn. Alla fyra männen talar svenska och behövde inte tolk i samband med häktningsförhandlingen.

Två av männen är även misstänkta för narkotikabrott medan en av männen är misstänkt för vapenbrott. Det är ännu oklart vad det är som männen tänkt utföra ett attentat emot, men det har spekulerats i att de planerat ett terrorattentat. Spekulationerna har inte bekräftats av vare sig polis eller åklagare.

Åtal ska vara väckt senast den 4 januari.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Knockade helt kvarter. Det turkarna inte vet: Han är proffsboxare.0 Plus

Het diskussion mellan sajtens administratörer. Mystiskt IP-nummer från TV4 går in och raderar uppgiften om födelseland.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0