Rebecca Weidmo Uvell.

"Högerspöke" kandiderar för M

Publicerad 21 april 2021 kl 16.33

Inrikes. Bloggaren och opinionsbildaren Rebecca Weidmo Uvell, 45, kandiderar för Moderaterna i riksdagsvalet 2022. Det uppger hon för Dagens Opinion.

Dela artikeln

Rebecca Weidmo Uvell ställer upp i riksdagsvalet som kandidat för Moderaterna i Stockholms stad.

Hon har sedan tidigare nått popularitet på sociala medier. På Facebook beskriver hon sig som "högerspöket vänstern älskar att hata".

Weidmo Uvell uppger för Dagens Opinion att hon vill driva frågor som "fri företagsamhet, frihet, låga skatter och jaga slöseri med skatt". Hon vill även se hårdare tag mot brott.

– Jag tror många redan vet att jag är för samarbete med SD, en fråga jag själv drivit ett par år. Det finns många frågor som SD och M har en samsyn i numera, säger Rebecca Weidmo Uvell vidare till Dagens Opinion.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Hotade SD-politiker med åtal i kommunfullmäktige. Ingela Svensson (V) börjar skrika hysteriskt när hon får frågor om saken.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0 

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0