Bromma flygplats

Riksdagen stoppar nedläggning av Bromma flygplats

Publicerad 29 april 2021 kl 21.16

Inrikes. Det finns en riksdagsmajoritet för att stoppa regeringens nedläggning av Bromma flygplats. Det står klart efter torsdagens möte i trafikutskottet, avslöjar DI.

Dela artikeln

Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna, Centerpartiet och Sverigedemokraterna kommer ställa sig bakom ett tillkännagivande där man sätter stopp för nedläggningen. Det kommer att ske på tisdagen, uppger DI.

När DI frågar Anders Åkesson, trafikpolitisk talesperson för Centerpartiet, vad som kommer hända om regeringen försöker gå vidare med planerna ändå förklarar han:

– Vi har alla möjliga verktyg att ta till ett sådant läge, men min bedömning efter att ha lyssnat på statsrådet Eneroth i dag, är att han är alldeles för klok för att försätta sig i en sådan situation.

Enligt företrädare för både Centern och Kristdemokraterna innebär detta att regeringen nu måste backa från förra veckans besked om avveckling av Bromma flygplats.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur