Regeringskrisen
 

Majoritet C-väljare är emot marknadshyror

Publicerad 19 juni 2021 kl 16.52

Inrikes. Svenskarna gillar sina reglerade hyror. Sju av tio är emot marknadshyror – och bland Centerpartiets väljare är det bara 24 procent som är positiva till marknadshyror.

Dela artikeln

Under perioden 20-24 augusti 2018 genomförde Novus webbintervjuer med drygt tusen personer.

Så här stor andel av de olika riksdagspartiernas sympatisörer anser att marknadshyror är en bra idé, enligt Hem & Hyra:

Liberalerna 34 procent

Moderaterna 28 procent

Centerpartiet 24 procent

Kristdemokraterna 24 procent

Sverigedemokraterna 22 procent

Miljöpartiet 7 procent

Socialdemokraterna 3 procent

Vänsterpartiet 1 procent

Annie Lööf och Centerpartiet är dock för marknadshyror. Kravet på marknadshyror fäller nu regeringen, trots att det inte har stöd bland Centerns egna väljare.


Nyheter från förstasidan

Sexdömd S-politiker får behålla fallskärm

Får 20 gånger mer än brottsoffret – av skattebetalarna. S: "Kommunens jurister har tittat på ärendet och bedömer att det är i enlighet med kommunens regler".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Terrorforskare kritiserar SVT:s Expo-inbjudan

”Obegripligt dåligt”.. Magnus Ranstorp sågar public service-jätten efter att vänsterextremisternas medverkan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0