Linda Snecker (V) är skeptisk till den nya rapporten.

V-reaktionen på Brås rapport: "Rasistisk kontext"

Publicerad 25 augusti 2021 kl 19.18

Inrikes. En ny rapport från Brottsförebyggande rådet, Brå, visar att invandrare är mycket kraftigt överrepresenterade i brott i Sverige. Vänsterpartiets rättspolitiska talesperson Linda Snecker oroar sig nu för att rapporten används "i en rasistisk kontext".

Dela artikeln

Brå, som är en kraftigt vänsterorienterad myndighet, vägrade under många år helt att utreda kopplingen mellan invandring och brottslighet.

Efter hårda påtryckningar meddelade Brå dock år 2018 att en sådan undersökning skulle göras, och idag presenterades rapporten.

Som väntat visar rapporten att invandrare har en mycket kraftig överrepresentation i brottslighet. Personer som är födda i Sverige med två utrikesfödda föräldrar visar sig dessutom vara mer kriminella än utrikesfödda.

"Att registreras som brottsmisstänkt är 2,5 gånger så vanligt för utrikesfödda som för inrikes­födda med båda föräldrarna födda i Sverige. För inrikesfödda med två utrikesfödda föräldrar är det drygt 3 gånger så vanligt som för inrikesfödda med båda föräldrarna födda i Sverige", skriver Brå i ett pressmeddelande.

Adam Marttinen, Sverigedemokraternas rättspolitiske talesperson, säger att resultatet är "häpnadsväckande". SD har kallat justitieminister Morgan Johansson (S) och Brås generaldirektör Kristina Svartz till justitieutskottet för att diskutera rapporten, skriver Expressen.

Vänsterpartiets rättspolitiska talesperson Linda Snecker är dock bekymrad över Brås rapport.

– Det är bra med information och statistik, men då måste man använda den på rätt sätt. Jag är orolig och ser att många vill använda rapporten i en rasistisk kontext i stället för att vara lösningsorienterade och titta på orsakerna till att invandrare är överrepresenterade – som inkomst, utbildningsnivå, hälsa och trångboddhet, säger hon till Expressen.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0