En av Stonetoss mest kända satirteckningar.

Högersatiriker drog in 18 miljoner – på 20 minuter

Publicerad 22 november 2021 kl 15.47

Kulturnyheter. Satirikern "Stonetoss", känd på sociala medier för sina politiskt inkorrekta serieteckningar, lyckades i en spektakulär kupp tjäna motsvarande 18 miljonor kronor i kryptovaluta genom att sälja så kallade NFT:er. Allt på 20 minuter.

Dela artikeln

NFT:er är en särskild typ av kryptoteknik som används för att köpa rättigheterna till "digitala konstverk".

Den nya trenden bland liberaler att köpa på sig NFT:er har hånats av många – bland annat av serietecknaren Stonetoss, som är populär på Twitter.

Stonetoss beslutade sig för att släppa en egen samling NFT:er bestående av bilder på "flurks", som han kallar sina människoliknande seriefigurer.

Detta väckte uppståndelse eftersom en rad vänsteraktivister – som kallar Stonetoss för "rasist" och "antisemit" och liknande – krävde att försäljningen skulle stoppas.

Uppmärksamheten verkade dock till serietecknarens fördel. Endast 20 minuter efter efter lanseringen hade samtliga 5.000 av hans NFT:er sålts för 0,085 ethereum (en kryptovaluta) vardera.

OpenSea, som är den största handelsplatsen för NFT:er, agerade sedan snabbt och stängde av Stonetoss från marknadsplatsen. Men då var det redan för sent.

Stonetoss lade sedan upp nya NFT:er på den konkurrerande handelsplatsen Rarible, men även där blev han snabbt avstängd på grund av rasistanklagelserna.


Nyheter från förstasidan

Här åtalas Expressen för att ha haft sex med poliskälla

Profilerade journalisten Maja Olofsson inför rätta. Vägrar svara på tilltal när journalisten Christian Peterson dyker upp och ställer frågor.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Kulturnyheter

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler"

Stjärnan chockar på nytt.. Afrikansk kör sjunger om hur Ye "blev nazist" – och det hela avslutas med ett tal av Adolf Hitler.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker

Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.. "Högsta siffran sedan mätningarna startade i slutet på 1970-talet."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0