Fyra gripna för mordförsök

Publicerad 14 februari 2013 kl 20.50

Inrikes.Två män fördes till sjukhus efter ett mordförsök i centrala Lund, rapporterar flera medier.

Gilla artikeln på Facebook

Det var vid 15-tiden som två män överfölls och misshandlades med stickvapen. De båda männen fördes till sjukhus men kunde senare lämna det utan allvarliga skador. Ytterligare en person misshandlades men behövde inte uppsöka sjukhus.

Efter ett stort polispådrag kunde fyra personer gripas misstänkta för dådet. Alla de gripna är i 20-årsåldern. Ett område vid Västra station i Lund har spärrats av, men polisen är förtegen om fler detaljer i fallet.

Brottet rubriceras som mordförsök.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Kaos och gråt på UD: "De tog livet av honom"

Vreden mot Ulf Kristersson efter diplomatens död. "Detta är UD:s värsta kris på decennier och vi har en statsminister som är helt frånvarande."0 

Ekonominyheter

Ukrainska varor ska kvoteras in i svenska matbutiker

Regeringens storsatsning tillsammans med matjättarna.. Särskilt snabbspår för ukrainska leverantörer och riktad marknadsföring i butiken.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0