Ny myndighet ska skydda journalister mot "näthat"

Publicerad 17 februari 2013 kl 17.00

Inrikes.Inrätta en ny nätombudsman, NO, som kan driva skadestånds­processer mot människor som skriver hot och förtal på Internet. Det förslaget kommer nu från två debattörer.

Gilla artikeln på Facebook

Det är Lars Arrhenius, generalsekreterare för antimobbnings­organisationen Friends, och Mårten Schultz, professor i civilrätt, som lanserar förslaget om en nätombudsman på DN Debatt idag.

"Ge denna ombudsman möjlighet att driva skadeståndsprocesser. För den som blivit utsatt är upprättelse viktig", skriver författarna i sin debattartikel.

Förslaget kommer efter att flera kända kvinnliga journalister berättat om hot och sexuella trakasserier som de fått ta emot via Internet. Bakom majoriteten av de grova hoten som framfördes av jounalisterna stod en socialdemokratisk partiarbetare i Göteborg.

I media framställdes det dock som att hoten kom från i huvudsak SD-sympatisörer. En uppfattning som även fick stöd av flera personer inom Sveriges intellektuella elit. Exempelvis Jan Guillou, som slog fast att ”Näthatande sverigedemokrater får för lite fitta" i en egen analys.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0