Kvinna gripen för mordförsök

Publicerad 21 februari 2013 kl 08.01

Inrikes.En 43-årig kvinna greps av Eskilstunapolisen efter en knivattack under onsdagskvällen, rapporterar Eskilstuna-Kuriren.

Gilla artikeln på Facebook

Det var vid 21-tiden på onsdagen som polisen larmades till en bostad i stadsdelen Fröslund i Eskilstuna, där en 42-årig man blivit allvarligt sårad i en knivattack.

I samband med det greps en 43-årig kvinna misstänkt för mordförsök. Kvinnan är sedan tidigare känd av polisen och polisen vill inte uttala sig om gärningskvinnans och offrets relation.

Mannen fördes till Mälarsjukhuset för vård.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

En död vid bilbomb i Stockholm

Oklart om det är bilägaren eller en förbipasserande. Den avlidna personen hittades vid fordonet men är ännu inte identifierad.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0