Åtta misstänkta för rekordvåldtäkt

Publicerad 5 mars 2013 kl 18.11

Inrikes.Åtta unga män ska ha varit inblandade i en gruppvåldtäkt mot en 15-årig flicka i en lägenhet i Tensta i Stockholm i helgen, skriver Expressen.

Gilla artikeln på Facebook

Uppgifterna från polisen har varit knapphändiga och det är först på tisdagen som fler detaljer framkommit. Flera personer har gripits misstänkt för delaktighet i en gruppvåldtäkt mot en 15-årig flicka och flera andra personer är anhållna i sin frånvaro.

Enligt uppgifter till Expressen rör det sig om totalt åtta pojkar i 15 till 17 års ålder. Polisen vill dock inte bekräfta hur många misstänkta det rör sig om. Ärendet rubriceras som grov våldtäkt.

Polisen kommer nu att hålla förhör med de misstänkta. Våldtäkten skedde i en lägenhet i Tensta.

Om de åtta misstänkta befinns skyldiga till brottet kan det innebära att Sverige får ett nytt rekord i gruppvåldtäkt. Det tidigare rekordet innehas av de sju afghanska asylsökare som våldtog och torterade en svensk tvåbarnsmamma en hel natt på en flyktingförläggning i småländska Mariannelund år 2011.

Enligt statistik har Sverige flest anmälda våldtäkter i Europa. Antalet våldtäkter i landet har åttadubblats mellan 1975 och 2012, visar siffror från Brå.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Träder fram – med en vädjan till sina landsmän. Varningen: De antivita idéerna och rasistanklagelserna kan slå tillbaka.0 Plus

"Jag knullar er alla." SR-journalisternas favorit hyllades och fick dubbla priser av P3.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Bidragstaket hotas: Mindre än 46.500 kr/mån kan "strida mot barnkonventionen"

Rädda barnen dömer lagförslaget som ogiltigt. ”Vi möter barn som vet hur det är att inte kunna följa med på skolutflykten".0 

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Inrikes

Ekeroth om politikernas gnäll: "Patetiskt spektakel"

Sågar Expressens snyftreportage om "skrämda" politiker.. Makthavarna vill "slippa" se Nick Alinia i riksdagshuset av helt andra skäl, enligt Ekeroth.0 

Dagerlind: "Inger hopp". Återställ våtmarker-aktivist får nu själv betala 56.000 kronor.0 

7.000 kronor lägre pension och 2.000 kronor högre skatt varje månad

Reinfeldt: "Det går åt rätt håll".. Förre statsministerns löfte om att "jobba till 75" rycker allt närmare.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0