På bilden syns Bherlin Gildo, född 1978 och folkbokförd i Bergsjön i Göteborg.

"De första jihadveteranerna tillbaka i Sverige"

Publicerad 2 april 2013 kl 19.10

Inrikes.Nu återkommer flera islamister från striderna i Syrien till Sverige. Med sig har de en stridsvana och vapenkunskaper som oroar polisen.

Gilla artikeln på Facebook

Det är journalisten Per Gudmundson som på sin blogg avslöjar att veteraner från kriget i Syrien nu börjat återvända till Sverige. Källor inom polisväsendet har för honom berättat att en antal vapentränade jihadister nu befinner sig i landet.

Majoriteten av Syrien­rebellerna är utländska jihadister

Antalet stridande med anknytning till Sverige är okänt, men i jämförbara länder rör det sig om dussintals män som deltagit i kriget på rebellsidan. I Storbritannien nämns siffror mellan 70 och hundra personer, i Frankrike minst 50 och i Danmark talas det om minst 45 stycken, vissa kända gängkriminella.

I Sverige vill säkerhetspolisen inte nämna något antal, men talar om "en ökande trend". Av dessa har nu en antal återvänt och utgör ett ökat hot med sina nyförvärvade kunskaper i vapenhantering och bombtillverkning.

Här är jihadisterna från Sverige som strider i Syrien

Per Gudmundsson berättar också att tre av de fyra terrorister som åkte från Sverige till Köpenhamn för att döda antställda på Jyllandsposten, så hade tre erfarenhet från stridszoner i Afghanistan/Pakistan och Somalia.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Mer från Inrikes

300 år gammal urskog brinner i Norrbotten

"Det kan ju se tråkigt ut i hundra år".. I relation till naturreservatet är branden dock inte enorm.0 

Tysk demokrati: Husrannsakan hos samma AFD-politiker – 22 gånger

"Det här är riktad terror mot oppositionen".. Genomsökte även AFD-politikerns dementa mors rum på äldreboendet och förhörde henne.0 

Zelenskyj backar från lag om korruption – när parlamentet är på sommarlov

Påstås ge upp tidigare planerna.. Men den motvilliga reträtten öppnar för kryphål – under semestern.0 

EU hotar införa nytt förbud mot bensin- och dieselbilar – redan 2030

Kan träda i kraft om bara fem år.. Kommissionen väntas presentera det formella förslaget i slutet av sommaren. 0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0