Femen

Putin: Tack gode gud att inte bögarna också strippade

Publicerad 10 april 2013 kl 01.55

Utrikes.Den ryske presidenten möttes av barbröstade Femen-aktivister och homodemonstranter under sitt besök i Tyskland och Holland i måndags.

Gilla artikeln på Facebook

Bakgrunden till protesterna mot den ryske presidenten är ett lagförslag i det ryska parlamentet Duman som syftar till ett förbud mot homopropaganda riktad mot barn. Lagförslaget, som har näst intill 100-procentigt stöd i Duman, har rört upp starka känslor internationellt. I framförallt västeuropeiska länder uppfattas lagförslaget som ett bevis på bristande demokrati och respekt för mänskliga rättigheter i Ryssland.

Men Ryssland har inte vikit sig för den yttre pressen och lagstiftningsarbetet fortgår, i Ryssland betraktas nämligen lagen som viktig för att skydda framförallt ungdomar från budskap som kan anses skada deras sexuella utveckling.

- Vi vill inte ha omvänd diskriminering; när en grupp medborgare har rätten att aggressivt framföra sina värderingar, vilka skiljer sig från dem som en majoritet av befolkningen har, och dessutom påtvinga dem på barn, menade den ryske utrikesministern Sergey Lavrov i ett uttalande i februari.

När den ryske presidenten så gjorde två blixtvisiter i Tyskland och Holland i måndags möttes han först av Femen-aktivister i bar överkropp i Hannover och därefter homodemonstranter i Amsterdam. Och Putin, som gjort sig känd för sina kvicka repliker, levererade ännu en replik som fick en och annan att dra på munnen.

"Tack gode gud att inte bögarna också strippade".


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Spionmisstänkt diplomat kopplas till Thybergs gayskandal

Dramatiska vändningen. Säpo utreder om spionintrig låg bakom att homosexbilderna skickades till regeringskansliet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Första vita flyktingarna från Sydafrika på väg till USA

Efter Elon Musks folkmordslarm.. 49 vita från rasvåldets Sydafrika sitter på ett plan till Washington.0 

Terrorstämplade kurdgruppen upplöser sig själv. Sker på uppmaning av fängslade grundaren Öcalan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0