Det var vid 04.30-tiden under natten mot torsdagen som en man i 65-årsåldern hittades allvarligt skadad vid Sankt Petri Logen i Härnösand. Mannen avled av sina skador i ambulansen på väg till sjukhuset.
Mannen hade blivit huggen med något slags tillhygge och hade lämnat blodspår efter sig allt som han gått efter gatan till dess att han stupade utanför logen. Han avled på grund av blodförlust.
Vid tiotiden på torsdagen grep polisen en man i 20-årsåldern misstänkt för mordet. Mannen greps till en början för att han var berusad, men det framkom misstankar om att han kunde vara inblandad i mordet på 65-åringen.
Polisen söker av centrala Härnösand i jakt på mordvapnet och vill ha kontakt med de som eventuellt kan ha gjort några relevanta iakttagelser.