Upplands Väsby station.
Polisen

Nedslagen när han försökte stoppa trakasserier mot tjej

Publicerad 30 april 2013 kl 21.52

Inrikes.En man utsattes ikväll för en grov misshandel på Upplands Väsby station efter att ha stoppat ett gäng killar från att trakassera en tjej.

Gilla artikeln på Facebook

När han ingrep för att skydda tjejen gav sig gänget på honom istället. Mannen slogs till marken och sparkades bland annat i huvudet så att han förlorade medvetandet. Det uppger polisen på sin hemsida.

När mannen kvicknade till lyckades han kravla sig ombord på ett pendeltåg och sätta sig i säkerhet. Enligt vittnen på platsen rörde det sig om mellan fyra och fem gärningsmän.

Polisen har under kvällen samlat in vittnesuppgifter och hållit förhör på platsen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Vance: "Jag tror bara på de konspirationsteorier som är sanna"

Vicepresidenten slår tillbaka – och ger exempel. "En konspirationsteori är något som var sant sex månader innan media erkände det."0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0