SDU vill ha militärpolis i Husby

Publicerad 22 maj 2013 kl 17.33

Inrikes.Curlingpolitik är verkningslös mot gängen, hävdar Sverigedemokraternas ungdomsförbund SDU i en debattartikel i Aftonbladet idag. I artikeln föreslår SDU-ordföranden Gustav Kasselstrand att ett gendarmeri, alltså en militärt organiserad poliskår, inrättas för att kunna sättas in vid liknande oroligheter i framtiden.

Gilla artikeln på Facebook

I sin artikel konstaterar Gustav Kasselstrand att varken räddningstjänst eller polis har kunnat utföra sina uppgifter under upploppen, och att de fientliga gängen därmed har vunnit mot de laglydiga medborgarna.

"Ordningsmakten står maktlös och tittar på medan allvarliga brott begås på öppen gata. Det är uppenbart att det inte finns tillräckliga resurser att stoppa våldsamheter av denna art och återinföra lag och ordning. Nu måste samhället tala det språk som upprorsmakarna förstår", skriver Gustav Kasselstrand.

Tidigare idag bekräftade Lars Byström, presstalesman på Stockholmspolisen, att polisen numera ”avvaktar” när de åker ut på larm i förorten istället för att försöka gripa de inblandade personerna.

– Ser vi att bilen brinner och det inte finns några angränsande bilar eller byggnader som kan drabbas, låter vi det brinna ut. På det sättet minimerar vi risken för att utsättas för stenkastning, sade Byström bland annat.

Länspolismästare Mats Löfving uppgav att polisens ovilja att lagföra upploppsmakarna var en del av en medveten taktik från myndighetens sida.

– Vårt mål är att egentligen att göra så lite som möjligt, förklarade Löfving för Expressen Primetime tidigt imorse.

Men Gustav Kasselstrand föreslår alltså en radikalt annorlunda hållning gentemot de kriminella invandrarna.

"Ett gendarmeri – en militärt organiserad poliskår – är precis vad som måste sättas in, och det bör göras med full kraft. Gendarmerier är inget ovanligt, utan förekommer i flera europeiska länder så som Frankrike, Italien och Nederländerna. De används bland annat för att stävja allvarligare ordningsstörningar av den typ som vi sett i Stockholmsförorterna de senaste dagarna. Nu är det hög tid att även Sverige får ett gendarmeri av rang", skriver SDU-ledaren i Aftonbladet.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0