Islamkritiker hindras från inresa till Storbritannien

Publicerad 27 juni 2013 kl 13.21

Utrikes.Det blir ingen Storbritannienresa för islamkritikerna Pamela Geller och Robert Spencer efter beslut från de brittiska myndigheterna som menar att de är ett hot mot "allmänhetens bästa".

Gilla artikeln på Facebook

Duon skulle hålla tal vid en manifestation i England, men stoppas nu alltså av myndigheterna, av samma anledning som den holländske politikern Geert Wilders hindrades från att komma in i landet 2009.

"Det är ett hårt slag mot friheten", skriver Pamela Geller på sin blogg och menar att landet viker sig för islam.

Utöver islamkritik har Pamela Geller också gjort sig känd för att förespråka att Israel bör angripa Europa med kärnvapen om Iran skulle anfalla Israel, något Fria Tider rapporterade om i två artiklar i oktober 2012.

Grunden till beslutet är att myndigheterna tror att de båda kommer att orsaka social oro mellan etniska grupper. Keith Vaz, ledamot i Home Affairs Select Committee, på myndigheten som ansvarade för beslutet, säger till BBC att det var ett riktigt beslut.

– Jag välkomnar beslutet att hindra Pamela Geller och Robert Spencer från att komma in i landet. Det var rätt beslut. Storbritannien ska aldrig bli en scen för uppviglande hets mot folkgrupp, säger han.

Robert Spencer skriver i ett uttalande att det är konstigt hur Storbritannien dock väljer att släppa in radikala muslimska imamer


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Efterlyst efter att ha rånat en äldre man

Flydde på en svart cykel. Hamnade på övervakningsbilder i centrala Malmö.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0