Göran Persson med fru.
Bengt Nyman/CC-BY

Göran Persson tjänar miljoner på lobbyverksamhet

Publicerad 23 juli 2013 kl 15.56

Inrikes.Godsägaren och före detta statsministern Göran Persson (S) gjorde 4,7 miljoner kronor i vinst i sitt enmansbolag Baven AB under 2012, skriver Dagens Opinion.

Gilla artikeln på Facebook

Bolaget hade en omsättning på 7,5 miljoner kronor under 2012, 85 procent mer än under 2011, och Persson tog ut 548 000 kronor i lön och 143 000 kronor i aktieutdelning.

Vem som betalar för Perssons lobbytjänster är inte känt, men enligt spekulationer ska det röra sig om lobbygruppen JKL. Enligt en granskning i Aftonbladet går 37 procent av de som lämnar rikspolitiken över till lobbybranschen.

En annan före detta socialdemokratisk partiledare som tjänar miljonbelopp efter att ha lämnat politiken är Mona Sahlin, som tjänade 1 761 300 kronor under 2011 för sitt arbete som styrelseledamot i vänsterextrema Expo och i statliga Systembolaget.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0