Uppmärksammad våldtäktsdom överklagas inte

Publicerad 15 oktober 2013 kl 05.38

Inrikes.De sex unga männen turades om att ha sex med en femtonårig flicka mot hennes vilja. Trots det friades samtliga misstänkta invandrare i hovrätten i slutet av september. Nu meddelar åklagarmyndigheten att det inte finns tillräckliga skäl att överklaga domen.

Gilla artikeln på Facebook

Det var i mars i år som den 15-åriga flickan under en fest i en lägenhet i Tensta låstes in i ett rum och tvingades till sex med de misstänkta gärningsmännen, som alla härstammar från Mellanöstern.

Efter att tingsrätten dömt de sex invandrarna för grov våldtäkt och försök till grov våldtäkt valde Svea hovrätt att fria samtliga med motiveringen att det inte var klarlagt att flickan befunnit sig i ett "hjälplöst tillstånd".

Nu visar det sig att hovrättsdomen, som väckt stor uppmärksamhet i media, sannolikt inte kommer att överklagas. Enligt P4 Radio Stockholm har åklagarmyndighetens Utvecklingscentrum i Göteborg i ett yttrande meddelat att det inte finns anledning för riksåklagaren att lämna in en överklagan, och hänvisar till att lagformuleringen om vad som ska betecknas som "hjälplöst tillstånd" ändrades i somras.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Knockade helt kvarter. Det turkarna inte vet: Han är proffsboxare.0 Plus

Het diskussion mellan sajtens administratörer. Mystiskt IP-nummer från TV4 går in och raderar uppgiften om födelseland.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0