Foto: Isthmus/CC-BY-SA

Halalslaktad ren på menyn i Norge

Publicerad 2 december 2013 kl 15.32

Utrikes.För första gången blir det nu möjlig att köpa halalslaktat renkött i Norge. 100 renkadaver hänger på kylning hos Viltexperten i Steinkjer i Nord-Trøndelag, rapporterar rapporterar Adresseavisen.

Gilla artikeln på Facebook

Det mesta av köttet kommer förmodligen att säljas på den norska marknaden, men en del ska exporteras till bland annat Dubai.

– Det här blir en helt ny halalprodukt som muslimer inte har haft tillgång till tidigare. Jag har fått höra att det är ett köttet är väldigt gott, men jag har aldrig provat det själv, säger Mehtab Afsar, generalsekreterare för Islamsk Råd Norge till Adresseavisen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Trumps påstådda Epstein-hälsning släppt

Egna versionen: "Ritade den inte".. Har varken ritat bilden eller skrivit under hälsningen, enligt Vita huset.0 

EU:s generaladvokat: Lexbase bryter mot GDPR

Tunga instansen: Svenska rättsdatabaser olagliga.. EU-domstolen är inte bunden av generaladvokatens yttrande men följer det ofta.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur