Nya våldsamheter i Kiev

Publicerad 18 februari 2014 kl 13.06

Utrikes.Efter tre veckors lugn har de våldsamma demonstrationerna i Kiev åter brutit ut. Demonstranter har tagit sig till parlamentsbyggnaden och drabbat samman med kravallpolisen, rapporterar SR.

Gilla artikeln på Facebook

Bildäck står i brand och de våldsamma demonstranterna kastar gatustenar mot polisen, som i sin tur svarar med tårgas och chockgranater.

– Fascister! skriker de högerextrema demonstranterna till polisen, enligt RT.

Ett klipp från den ryska tv-kanalen visar hur demonstranter kör in en stor lastbil mitt i polisens led.

Samtidigt har förhandlingarna om en författningsändring fortsatt att diskuteras i parlamentet, men oppositionen blockerar talarstolen.

President Viktor Janukovytj skulle idag presentera sitt förslag till en ny premiärminister men han har inte gjort det ännu.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Domstol stoppar Merz avvisningar vid gränsen

Alla måste släppas in i landet och få söka asyl.. Det fastslår en domare i Berlin – som sätter stopp för nya regeringens minskade invandring.0 

USA-expert: Ryskt Odessa om Ukraina nobbar fredsavtal

Jeffrey Sachs ser mörkt på västs chanser i kriget.. Ukraian "kan förlora hela sin svartahavskust, Odessa och mycket annat".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0