Ukrainas president Viktor Janukovitj. CC-BY-SA-2.5/Ingwar

Motstridiga uppgifter om ukrainsk uppgörelse

Publicerad 21 februari 2014 kl 15.05

Utrikes.Tidigare idag kom uppgifter om att regeringen förhandlat fram en överenskommelse med oppositionen. Det förnekas emellertid av Tysklands utrikesminister, som deltagit i diskussionerna.

Gilla artikeln på Facebook

Flera nyhetsförmedlare uppger att den ukrainska presidenten Janukovitj har tillkännagivit att regeringen nått en uppgörelse med oppositionspartierna. Överenskommelsen ska ha träffats efter långdragna förhandlingar som pågick långt in på natten mot fredagen.

Samtidigt kommer uppgifter om att det inte stämmer att en uppgörelse är i hamn. Tysklands utrikesminister Frank-Walter Steinmeier, som deltagit i diskussionerna mellan regeringen och oppositionen i egenskap av medlare, säger till The Guardian att förhandlingarna ännu inte givit något resultat, och att samtalen kommer att fortsätta.

Russia Today rapporterar inte om en färdig uppgörelse, utan om ett utspel från presidentens sida. Janukovitj har enligt Russia Today förklarat att presidentvalet ska tidigareläggas och att 2004 års konstitution, som gav presidenten mer begränsade befogenheter än idag, ska återinföras. Den senare punkten är ett av de krav som oppositionen lagt störst vikt vid.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Portabel "skyddskupol" skyddar styrkorna på marken. Samtidigt storsatsar Sverige på föråldrade amerikanska Patriot-system.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

"Antisemiten Greta" förs till israelisk domstol

Detta händer nu med gripna svenskan. Försvarsministern arrangerar filmvisning för "antisemiten Greta och hennes Hamas-stödjande vänner".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0 

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0