Daniel Mott/CC-BY-SA

Gratis busskort för invandrare

Publicerad 19 mars 2014 kl 09.18

Inrikes.Invandrare i Hudiksvall som väntar på beslut gällande uppehållstillstånd föreslås få ett gratis busskort av kommunen, rapporterar Hela Hälsingland.

Gilla artikeln på Facebook

Det är KD som står bakom det kontroversiella förslaget. Enligt motionen ska invandrare som placeras i kommunen av Migrationsverket få gratis resor med kollektivtrafiken under hela den så kallade asylutredningen.

I Hudiksvall är det Moderaterna, Centerpartiet, Folkpartiet, Kristdemokraterna och Miljöpartiet som tillsammans har politisk majoritet.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Fast för grov skadegörelse av Karl XII:s likfärd. Fångas på film när han attackerar oersättliga konstverket i Stockholm – skyller på att Karl XII är "stor inom nazismen".0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA kräver att Stockholm slutar vara PK: "Helt bisarrt"

Har fått tio dagar på sig att avsluta sina woke-satsningar. "Det tänker vi absolut inte göra, det är tvärtemot allt vi står för."0 

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Jimmie Åkesson firar 20 år som partiledare

Arbetet med att liberalisera partiet påbörjades 7 maj 2005.. Två decennier senare anses SD-höjdarna nästan rumsrena nog att få ministerposter.0 

Tidöpartierna vill skärpa regler för villkorlig frigivning

Nya förslagen.. Vill också införa flera andra skärpningar på straffområdet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0 

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0