Skatteverket frigör tiotusen personnummer för somaliska barn

Publicerad 23 mars 2012 kl 13.34

Inrikes.Genom Migrationsöverdomstolen har myndigheterna beslutat att det ska bli lättare för somalier att ta hit sina barn om de genom DNA-test kan bevisa släktskap. Skatteverket förbereder sig genom att skapa tiotusen personnummer inför anstormningen.

Gilla artikeln på Facebook

Somalier har under flera år fått autoasyl i Sverige. De behöver inte längre berätta asylhistorier utan bara ta sig hit för att få permanent uppehållstillstånd. Sverige godtar inte somaliska pass och kontrollerar därför inte påstådda somaliers nationalitet genom passkontroll utan genom språkanalys.

Som många gånger förr är det en person som inte törs stå för sina uppgifter själv utan går via Merith Wager, som kommer med uppgifterna om personnumren. Somalierna behöver inte själva betala för DNA-testningen utan Migrationsverket står för hela kostnaden, upplyser man om på sin hemsida. Personal på Sveriges ambassad i Etiopien har tidigare spekulerat om att 30000 somaliska barn kan komma till Sverige med stöd av de nya reglerna.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Knarkrazzian mot Reinfeldt

Efter knarkrazzian. Se själv: Allt material från Fredrik Reinfeldts lägenhet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Polisen lämnar ut JLC-guldet – så ska det fördelas

Beslutet efter spektakulära fuyndet 2023.. "Vi har fått skit för att vi är giriga som vill försöka lägga vantarna på det här."0 

Malmö kommun bjöd på ”vinterfest” – bara för sossar

Allmänheten mötte "kampanjande socialdemokrater i olika dräkter".. Nu tackar den S-styrda kommunen nej till en extern utredning av hur den hanterar väljarnas skattemedel.0 

Sol i Sverige på årets mörkaste dag

Ljust vintersolstånd idag.. Solen kommer på besök under årets ovanligt mulna december.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0