Åkessons valturné

Attacker mot Åkesson även i Linköping

Publicerad 5 maj 2014 kl 15.35

Inrikes. Jimmie Åkesson utsattes på förmiddagen för ett misshandelsförsök när han höll tal i Norrköping. Bara timmar senare gick andra vänsterextremister till attack mot SD-ledaren i grannstaden Linköping.

Dela artikeln

En man greps tidigare idag efter att ha försökt forcera avspärrningarna och ta sig fram till SD-ledaren, som höll tal Hörsalsparken i Norrköping. Mannen uppgav till polis att hans avsikt var att misshandla Åkesson.

Vid lunchtid uppstod nya oroligheter i samband med att Jimmie Åkesson reste vidare till Linköping. Polisen fick spärra av ett stort område i samband med att Åkesson skulle hålla tal, och efteråt attackerades SD-toppens bil med föremål – förmodligen ägg, uppger polisen till Corren.

Fem personer omhändertogs av polis i samband med oroligheterna.

 


Nyheter från förstasidan

Regeringen vill kartlägga invandrares brist på PK-åsikter

Ska kartlägga "värderingar" om homosexualitet, abort och skilsmässa. Idag avviker de alltför mycket från regeringens åsikter i frågan, enligt Simona Mohamsson (L).0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Kontantgräns i butiker på 200 kronor väcker ilska

Äldre kan inte längre anlita hemtjänsten för inköp.. Får inte låna ut kortet för banken – och får inte ta ut kontanter.0 Plus

Rättsexperter varnar för extremvänsterns publicering

"Kan vara förtal".. Utpekandet av ministerns omyndige son ifrågasätts av jurister.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0