Norsk kvinna försökte smuggla afghan till Sverige

Publicerad 9 december 2016 kl 16.21

Inrikes. En 32-årig norska har dömts för ringa människo­smuggling efter att ha skjutsat en afghansk man från Köpenhamn till Malmö.

Dela artikeln

Kvinnan, som är gift och har barn i Sverige, berättade att hon träffade mannen på parkeringsplatsen utanför McDonalds vid Kastrups flygplats. Han visade en tom plånbok och höll upp en lapp som det stod "Malmö" på och upprepade ordet "Malmö".

Hon uppger att hon inte kunde bli av med mannen och blev så stressad att hon lät honom följa med i bilen. De stoppades sedan vid gränskontrollen på Lernacken.

Enligt Malmö tingsrätt hade kvinnan ett så kallat likgiltighetsuppsåt eftersom hon måste ha varit medveten om att det "fanns en mycket stor risk för att mannen inte hade rätt att resa in i Sverige" i kombination med att hon inte kontrollerade om han hade giltiga resehandlingar med sig. Hon döms till 60 dagsböter för ringa människosmuggling.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0