Polisen efterlyser försvunnen flicka

Publicerad 7 maj 2013 kl 03.57

Inrikes.Polisen sökte under måndagskvällen efter en 12-årig flicka som försvunnit från sitt hem i Domsjö i Örnsköldsvik under eftermiddagen.

Gilla artikeln på Facebook

Det var en anhörig som larmade polisen som fram till midnatt sökt efter flickan med hundar och helikopter. Polisen vänder sig nu till allmänheten och uppmanar den som kan ha sett flickan att höra av sig.

Flickan är 166 cm lång, har mörkblont långt rakt hår som hon brukar ha i en hästsvans. Trolig klädsel är ett svart underställ, svarta shorts, svart jacka med turkosa detaljer och svarta vantar. Hon kan eventuellt halta på ett ben.

Den som har tips om försvinnandet kan nå polisen på 114 14.

Uppdatering:

Under tisdagen återfanns flickan. 


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Hemtjänstman våldtog 100-åring – slipper utvisning

Domaren Mohamed: "Vore oproportionerligt." Tingsrätten vägrar utvisa Shakir Mahmoud Shakir, 38, efter dådet i Stockholm.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0