Trumps krig mot Syrien
Ryska tv-bilder från anfallet.

Professor: USA har brutit mot folkrätten

Publicerad 7 april 2017 kl 14.20

Inrikes. USA begick brott mot folkrätten när man under natten attackerade Syrien och förstörde en av landets flygbaser samt dödade flera soldater. Det säger professor Ove Bring till Aftonbladet.

Dela artikeln

Ove Bring, professor emeritus i internationell rätt vid Försvarshögskolan, menar att den amerikanska attacken mot Syrien strider mot internationell rätt och FN-stadgarna.

För att få anfalla ett annat land måste det ske i självförsvar eller efter godkännande från FN:s säkerhetsråd. Attacken mot Syrien skedde inte i självförsvar och säkerhetsrådet hade aldrig godkänt det eftersom Ryssland skulle ha lagt in sitt veto.

Att agera som USA gjort underminerar den internationella rätten.

– Även om man menar att Syrien är skyldiga så får man inte ta lagen i egna händer och bomba hursomhelst. På det sättet blir FN och säkerhetsrådet helt överspelade, säger Ove Bring till Aftonbladet.

Eftersom läget i världspolitiken är mycket osäkert kan ett anfall som det mot Syrien vara skillnaden mellan krig och fred, menar Bring.

Ove Bring säger vidare att USA borde ha inväntat FN:s utredning av den misstänkta gasattacken mot civila i Idlib-provinsen i Syrien tidigare i veckan. Enligt Bring är Trumps plötsliga bombning av landet väldigt farlig. Han tror dock inte att USA kommer drabbas av några kännbara repressalier. Tvärtom har en rad länder stöttat anfallet.

Shayrat air base. #syria #tamahawk #shayrat #frontline #homs

Ett inlägg delat av Александр Пушин, Москва. (@alex_pushin)


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

På väg att krocka med vårt solsystem. Forskare kommenterar otroliga upptäckten.0 Plus

Går inte som hon tänkt – alls. Nu åtalas 30-åringen för spektakulära scenerna i Ica-butiken.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Hård SD-kritik mot arabisk allsång

Sågar Malmö stads satsning på "samhörighet".. "Menar de samhörighet med det arabiska samhället?"0 

Krav på att Löfven lämnar S – anklagas för korruption

Ilska när tidigare S-ledaren berikar sig på lobbyarbete.. "Vi vet inte om det är den tidigare socialdemokratiske statsministern eller ett hemligt särintresse som talar till oss."0 

Socialstyrelsen: Ska gå byta kön via nätet

Det ska räcka med ett "digitalt vårdbesök".. Så ska Ulf Kristerssons könsbytarlag tillämpas i praktiken.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0