HMF på Facebook
Arkivbild.

Reagerade mot gruppvåldtäkt: Åtalas för hets mot folkgrupp

Publicerad 26 augusti 2017 kl 17.04

Inrikes. En 42-årig man från Malmö åtalas nu för hets mot folkgrupp sedan han skrivit arga inlägg efter en gruppvåldtäkt med utländska förövare.

Dela artikeln

Det var efter en uppmärksammad gruppvåldtäkt mot en ung flicka som en 42-årig Malmöbo reagerade och skrev arga inlägg på Facebook om en viss folkgrupp. 

Enligt 24malmo.se ska mannen ha skrivit att medlemmar ur den gruppen bör kastreras, skjutas och att de inte är människor.

I polisförhör står 42-åringen fortfarande för meningen att gruppen bör skjutas, men menar att det inte var han som skrev kommentaren om kastrering, utan att någon annan måste ha redigerat den.

Kommentaren ska ha skrivits den 8 mars i Facebook-gruppen "Stå upp för Peter Springare", numera omdöpt till "Stå upp för Sverige".

Nu åtalas 42-åringen vid Malmö tingsrätt.

Om mannen döms kan påföljden blir fängelse i högst två år, eller om brottet är ringa, böter. Om brottet anses som grovt döms den åtalade till fängelse i lägst sex månader och högst fyra år. 


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 165234126


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Folk väljer bort dyrt kaffe. "Hushållens köpkraft har minskat".0 

Misstogs för björnfäll. Men det visade sig vara en 2.000 år gammal doja inspirerad av romerskt mode.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0