Ensamkommande flyktingbarn
Sveriges regering kör över Lagrådet.

Regeringen struntar i kritiken – går vidare med lagförslag om ensamkommande

Publicerad 12 april 2018 kl 14.05

Inrikes. Trots den hårda kritiken från Lagrådet går nu regeringen vidare med sitt förslag om att så kallade ensamkommande flyktingbarn ska få stanna i Sverige. Om några veckor läggs förslaget i riksdagen, enligt Ekot.

Dela artikeln

Förslaget om att tusentals "ensamkommande" utan asylskäl ska få stanna i Sverige kommer gå vidare till riksdagen. Det uppger källor i regeringen för Ekot.

Det handlar om 9.000 som ska ha fått vänta 15 månader eller mer på beslut från Migrationsverket.

Regeringen fortskrider trots Lagrådets brutala kritik av det senaste förslaget. Enligt juristerna är reglerna svåra att förstå och man motsätter sig också att långa handläggningstider skulle utgöra skäl för uppehållstillstånd.

"Gränsen har nåtts för vad som är acceptabelt i fråga om hur lagstiftning kan utformas", skriver Lagrådet i sin kritik.

JK sågade regeringens första lagförslag och påpekade att det var så lagtekniskt krångligt att myndigheter och domstolar skulle få svårt att tillämpa det, och "för de enskilda som är närmast berörda torde det knappast ens vara möjligt att ta till sig lagens innehåll", hette det bland annat i remissyttrandet. JK menade också att det förslaget brast ur ett rättssäkerhets- och likabehandlingsperspektiv, och att det rentav stred mot grundlagen.

Men regeringen struntar alltså i Lagrådets kritik och anser att långa handläggningstider visst är ett skäl för uppehållstillstånd.

Enligt Ekots källor motiverar regeringen detta med att asylvågen hösten 2015 var "exceptionell". Dock ser man ingen risk att lång handläggning även skulle bli ett nytt asylskäl för framtida invandrare.

Men om förslaget går igenom i riksdagen återstår att se. Allt hänger på hur Centern kommer rösta. Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Sverigedemokraterna har nämligen redan sagt nej.

Annie Lööf har tidigare sagt att Centerpartiet först vill se hur propositionen kommer se ut innan man lämnar besked i frågan.


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Amerikansk kritik när Sverige släpper ut gruvhålsafghanen

Amerikanska UD:s attack mot Tidöpartierna. "Om er regering brydde sig om kvinnors trygghet skulle de ha en annan invandringspolitik."0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

S svänger – öppnar för att klippa gängtoppars pass

Stöttar nu Tidöförslaget.. "Gängkriminaliteten kryper in i våra system, i domstolar, i politiska partier."0 

Missing People efterlyser försvunna Carina

Försvann spårlöst.. Vädjar om allmänhetens hjälp med att hitta henne.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0