Johan Gustafsson.

Så överlevde Johan Gustafsson al-Qaida: Spelade muslim

Publicerad 10 augusti 2017 kl 14.20

Inrikes. Johan Gustafsson, som kidnappades av den islamistiska terrorgruppen al-Qaida i Mali 2011 och släpptes fri i juni, har nu för första gången uttalat sig i media. Under en pressträff sade han att han överlevde genom att spela muslim.

Dela artikeln

Det var under en motorcykelsemester i november 2011 som Johan Gustafsson, idag 42 år gammal, kidnappades av al-Qaida i Timbuktu i Mali.

Men i slutet av juni släpptes han fri och kunde åka hem till Sverige.

Efter frisläppandet spekulerades det om han hade släppts mot lösensumma. Kidnapparna hade tidigare begärt 5 miljoner dollar, vilket vid det tillfället inte ska ha betalats ut.

– Jag har svårt att tro att Johan hade blivit frisläppt utan någon form av kompensation – och då talar vi om rätt stora penningsummor, sade Afrikakännaren Bengt G Nilsson i SVT:s "Gomorron" i juni.

Nu har Johan Gustafsson själv uttalat sig i media. Han berättar bland annat att han var tvungen att anpassa sig till kidnapparna för att kunna överleva eftersom det inte fanns någon realistisk möjlighet att fly.

Hans desperata lösning blev att konvertera till islam. Då slapp han bli kedjad om nätterna.

– Jag ber med dem och äter med dem. Jag tänker att jag gör på samma sätt som de gör. Jag agerar som att jag är muslim, inte som jihadist. Under tiden lär man känna dem, säger han enligt TT.

Han berättar också att han gång på gång själv fick bygga de kojor som utgjorde hans fängelsecell. 2013 försökte han fly, men det misslyckades. Han gick två dagar i öknen innan kidnapparna hittade honom. Det var både en skräck och lättnad, berättar han, eftersom det framför honom ändå bara fanns mer och mer öken.


Nyheter från förstasidan

USA-myndigheter släpper video från Epstein-fängelset – en minut saknas

Påstås bevisa att ingen tagit sig in i Epsteins cell. Men på videon saknas en minut av inspelningen – vid midnatt natten då han dog.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Massavslag för bärplockare – nästan alla får nej

89 av 2.397 ansökningar beviljade av Migrationsverket.. "Vårt arbete med att upptäcka missförhållanden har gett resultat."0 

Nya S-kravet på svenskar: Minst var femte vän ska vara invandrare

Svenskar utan invandrarvänner "bidrar inte till ett integrerat Sverige".. Den som inte vill bo bland invandrare "är rasist", förklarar S-höjdaren Sara Kukka-Salam.0 

Anna Lindhs mördare beviljas permission

Lufthålspermission för Mijailo Mijailovic.. Ska "minska skadeverkningarna av ett långvarigt frihetsberövande".0 

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0