Johan Gustafsson.

Så överlevde Johan Gustafsson al-Qaida: Spelade muslim

Publicerad 10 augusti 2017 kl 14.20

Inrikes. Johan Gustafsson, som kidnappades av den islamistiska terrorgruppen al-Qaida i Mali 2011 och släpptes fri i juni, har nu för första gången uttalat sig i media. Under en pressträff sade han att han överlevde genom att spela muslim.

Dela artikeln

Det var under en motorcykelsemester i november 2011 som Johan Gustafsson, idag 42 år gammal, kidnappades av al-Qaida i Timbuktu i Mali.

Men i slutet av juni släpptes han fri och kunde åka hem till Sverige.

Efter frisläppandet spekulerades det om han hade släppts mot lösensumma. Kidnapparna hade tidigare begärt 5 miljoner dollar, vilket vid det tillfället inte ska ha betalats ut.

– Jag har svårt att tro att Johan hade blivit frisläppt utan någon form av kompensation – och då talar vi om rätt stora penningsummor, sade Afrikakännaren Bengt G Nilsson i SVT:s "Gomorron" i juni.

Nu har Johan Gustafsson själv uttalat sig i media. Han berättar bland annat att han var tvungen att anpassa sig till kidnapparna för att kunna överleva eftersom det inte fanns någon realistisk möjlighet att fly.

Hans desperata lösning blev att konvertera till islam. Då slapp han bli kedjad om nätterna.

– Jag ber med dem och äter med dem. Jag tänker att jag gör på samma sätt som de gör. Jag agerar som att jag är muslim, inte som jihadist. Under tiden lär man känna dem, säger han enligt TT.

Han berättar också att han gång på gång själv fick bygga de kojor som utgjorde hans fängelsecell. 2013 försökte han fly, men det misslyckades. Han gick två dagar i öknen innan kidnapparna hittade honom. Det var både en skräck och lättnad, berättar han, eftersom det framför honom ändå bara fanns mer och mer öken.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Var fjärde svensk litar på USA vid rysskris

Bara 16 procent av kvinnorna har förtroende för Nato-skyddet.. Men bland Tidöpartiernas väljare litar 42 procent på upplägget.0 

Mer om prinsessan Sofia i nya Epstein-filerna

Träffade finansmannen flera gånger.. Hovet: "Vi vill förtydliga och klargöra att detta skedde i sociala sammanhang".0 

Startar egen unik podcast. Vem som helst ska kunna ringa in och ställa frågor direkt till statsministern.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0