Sabuni-effekten uteblir – L kvar under spärren

Publicerad 16 augusti 2019 kl 17.47

Inrikes. Det blev ingen direkt positiv effekt för Liberalerna för att man bytte partiledare till Nyamko Sabuni. Partiet kvarstår under riksdagsspärren, enligt SvD/Sifo.

Dela artikeln

Det var i slutet av juni som Liberalerna valde Nyamko Sabuni som ny partiledare. Partiet hoppades på en nystart.

Men än så länge har opinionen inte vänt.

I den senaste mätningen från SvD/Sifo ligger partiet kvar under riksdagsspärren på fyra procent.

Liberalerna får 3,8 procent, en marginell ökning från 3,6 procent.

 – Vi har inte sett några förändringar med Sabuni än. Men det var samma sak med Ebba Busch Thor i KD. Förändringarna i opinionen kom inte omedelbart, utan först när det blev en ändring i politiken, säger Toivo Sjörén, opinionschef på Sifo, till SvD.

Överlag har opinionen legat stilla över sommaren. Och den som trodde att alla våldtäkter och andra grova brott över sommaren skulle få människor att tänka annorlunda, ser ut att gå bet.

Det parti som är ytterst ansvarig för landets politik, Socialdemokraterna, ökar till och med från 26,5 procent till 26,8 procent. Vänsterpartiet får 8,7 (8,6), Miljöpartiet 4,9 (4,9), Moderaterna 19,1 (18,4), Centerpartiet 8,8 (8,8), Kristdemokraterna 8,4 (9,5) och Sverigedemokraterna blir tredje största parti på 18,2 procent (18,1).

Undersökningen genomfördes mellan den 5–15 augusti.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA terrorstämplar AFA

Ödesdigert besked – om de hamnar på USA:s terrorlista. I så fall kan Expressen, Bonniers och andra finansiärer ligga pyrt till.0 

Ekonominyheter

Småsparare "missar tåget" när BRICS-länderna hamstrar guld

Centralbankerna köper – "oavsett pris".. BRICS-länderna har fortfarande en för låg andel guld i sina reserver jämfört med väst, säger Peter Schiff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

7.000 kronor lägre pension och 2.000 kronor högre skatt varje månad

Reinfeldt: "Det går åt rätt håll".. Förre statsministerns löfte om att "jobba till 75" rycker allt närmare.0 

"Risk för korrupta opinionsmätningar 2026"

Nu lyfts riskerna för manipulation.. "Kan opinionsundersökningar bidra till politisk korruption i väst? Svaret är dessvärre ja".0 

Björn Borg var nära att knarka ihjäl sig

Berättar själv i ny bok.. "Farlig kombination av droger, piller och alkohol som ledde till att jag blev medvetslös".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0