Sabuni-effekten uteblir – L kvar under spärren

Publicerad 16 augusti 2019 kl 17.47

Inrikes. Det blev ingen direkt positiv effekt för Liberalerna för att man bytte partiledare till Nyamko Sabuni. Partiet kvarstår under riksdagsspärren, enligt SvD/Sifo.

Dela artikeln

Det var i slutet av juni som Liberalerna valde Nyamko Sabuni som ny partiledare. Partiet hoppades på en nystart.

Men än så länge har opinionen inte vänt.

I den senaste mätningen från SvD/Sifo ligger partiet kvar under riksdagsspärren på fyra procent.

Liberalerna får 3,8 procent, en marginell ökning från 3,6 procent.

 – Vi har inte sett några förändringar med Sabuni än. Men det var samma sak med Ebba Busch Thor i KD. Förändringarna i opinionen kom inte omedelbart, utan först när det blev en ändring i politiken, säger Toivo Sjörén, opinionschef på Sifo, till SvD.

Överlag har opinionen legat stilla över sommaren. Och den som trodde att alla våldtäkter och andra grova brott över sommaren skulle få människor att tänka annorlunda, ser ut att gå bet.

Det parti som är ytterst ansvarig för landets politik, Socialdemokraterna, ökar till och med från 26,5 procent till 26,8 procent. Vänsterpartiet får 8,7 (8,6), Miljöpartiet 4,9 (4,9), Moderaterna 19,1 (18,4), Centerpartiet 8,8 (8,8), Kristdemokraterna 8,4 (9,5) och Sverigedemokraterna blir tredje största parti på 18,2 procent (18,1).

Undersökningen genomfördes mellan den 5–15 augusti.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Teorin: Vi har fått skojaren Bohlin för våra synders skull

Guillou om underbarnet som gjorde värnplikt i riksdagen. Har gjort succé med "anlagd skinnskalle, mörkt helskägg och vilt stirrande svart blick".0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Juholt tog emot hederspris – för sin mustasch

Hyllas av Mustaschkampen.. "Han har ofta talat om sin ansiktsbehåring, men också lyft hur viktig Mustaschen är."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0