Sarah Sjöström.

Sarah Sjöström slog "omöjligt" världsrekord

Publicerad 29 juli 2017 kl 19.27

Inrikes. Den svenska simmerskan Sarah Sjöström tog först VM-guld på 50 meter fjäril och en timme senare slog hon världsrekord på 50 meter fritt, skriver Sportbladet.

Dela artikeln

Sarah Sjöström gjorde en otrolig insats i Budapest på lördagen.

Först tog hon sitt andra VM-guld på 50 meter fjäril. Därefter slog hon världsrekordet i det andra semifinalheatet på 50 meter fritt. Målet var att ta sig till finalen imorgon, men det gick alltså betydligt bättre än så.

Hennes tid blev 23,67, och hon krossade därmed det gamla rekordet på 23,73 sekunder, som sattes av tyskan Britta Steffen för åtta år sedan.

Enligt Sportbladet hade Sarah Sjöström fått höra att det rekordet var "omöjligt" att slå.

– Nu har jag världsrekord på 50 fritt, 100 fritt, 50 fjäril och 100 fjäril i långbana. Det känns jättebra, säger hon till tidningen.

Finalen på 50 meter fritt går imorgon klockan 17.30.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Massavslag för bärplockare – nästan alla får nej

89 av 2.397 ansökningar beviljade av Migrationsverket.. "Vårt arbete med att upptäcka missförhållanden har gett resultat."0 

Nya S-kravet på svenskar: Minst var femte vän ska vara invandrare

Svenskar utan invandrarvänner "bidrar inte till ett integrerat Sverige".. Den som inte vill bo bland invandrare "är rasist", förklarar S-höjdaren Sara Kukka-Salam.0 

Anna Lindhs mördare beviljas permission

Lufthålspermission för Mijailo Mijailovic.. Ska "minska skadeverkningarna av ett långvarigt frihetsberövande".0 

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0