Foto: Frank Stahlberg/CC-licens

Sju åtalas efter jordbävning

Publicerad 14 oktober 2012 kl 16.40

Utrikes.Fyra seismologer, två ingenjörer och en statlig tjänsteman står just nu åtalade i Italien anklagade för dråp. De anses inte ha varnat allmänheten på ett tillfredsställande sätt inför en nära förestående jordbävning i april 2009.

Gilla artikeln på Facebook

De sju deltog i en expertpanel den 31 mars 2009 för att utvärdera ett antal mindre skalv som skakat staden L'Aquila under de tre föregående månaderna.

Efter mötet höll två av panelmedlemmarna en presskonferens tillsammans med företrädare för staden. Under presskonferensen tonades farorna för en kommande större jordbävning ned. Mindre än en vecka senare skakades staden av den värsta jordbävningen i Italien på nästan 30 år då 308 människor omkom och tusentals skadades.

Nu står alla sju inför rätta åtalade för dråp. Åklagarna hävdar att människor som planerat att evakuera staden lät bli att göra det pga presskonferensen. De menar vidare att de uppgifter som panelen förmedlade till allmänheten vare sig var exakta eller fullständiga och dessutom motsägelsefulla. Nästa månad beräknas domen falla i det i Italien mycket uppmärksammade målet.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Kungen sågar klimatavtalet: "Hur mycket ska vi betala egentligen?"

Kritiserar att "rika" länder ska betala mer. Kungliga argumentet: "Vi står ju bara för 6 procent av utsläppen".0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Rekordmånga varsel när AI tar över USA:s jobb

En miljon jobb borta.. "AI, minskad konsumtion och högre kostnader driver företag till åtstramning".0 

Nyhetsankaret gjorde denna min när hon skulle säga "gravida människor" – nu fälls hon av BBC

Himlade med ögonen åt egna PK-språket.. Internutredningen har nu kommit fram till att minen uttryckte ”avsky, löje, förakt eller irritation".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Sylvassa svaret när journalisten försöker sätta dit Sydney Sweeney för rasism. Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad.0 Plus

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0