Foto: SD riksdagsblogg

Sjukvård och friskolor prioriteras av SD:s lokalpolitiker

Publicerad 20 oktober 2012 kl 21.10

Inrikes.Nästa helg samlas 350 av SD:s lokalpolitiker för en konferens i Västerås. Handlingarna inför mötet offentliggjordes vid en pressträff idag och visar vilka områden som partiledningen vill prioritera i den lokala politiken.

Gilla artikeln på Facebook

På Sverigedemokraternas Kommun- och landstingskonferens i Västerås 27-28 oktober kommer nya programförslag för kommun- samt landstingspolitiken att diskuteras. Man kommer också att hålla ett flertal seminarium. Sammanlagt väntas omkring 350 lokalpolitiker komma till Västerås under helgen.

Per Ramhorn, huvudförfattare till det landstingspolitiska programmet, citeras i SD:s pressmeddelande:

– För första gången lägger vi år fram ett heltäckande landstingspolitiskt program för folkvalda sverigedemokrater att ta ställning till. Fokus ligger naturligtvis på sjukvården där vi lagt ned extra energi på att belysa de ungas situation. Jag tänker då på ungdomspsykiatrin där vi har alldeles för få vårdplatser idag samt om vården av unga i livets slutskede. Det finns endast ett enda hospice riktat till barn idag och det har endast 7 platser. Behovet är ofantligt mycket större än så. Vi vill arbeta för att vårdplatser för de allra sjukaste barnen ska finnas i varje landsting, säger Per Ramhorn.

Mattias Karlsson kommenterar förslaget till kommunpolitiskt program:

– Vi har ägnat stor energi åt att ta in synpunkter från partiets fullmäktigeledamöter runt om i landet för att ytterligare kunna förbättra vårt befintliga program på området. Några nyheter är att vi vill intensifiera arbetet mot hedersrelaterat våld, att vi ser problem med överetableringar av friskolor samt att vi vill arbeta för starkare försiktighetsprincip vid byggande av nya vindkraftverk, säger Mattias Karlsson.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Företag lägger 1.600 miljarder om året på EU-byråkrati

Snart ska siffran nästan fördubblas. Den varningen kommer från Danmarks ekonomiminister Stephanie Lose.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Juholt tog emot hederspris – för sin mustasch

Hyllas av Mustaschkampen.. "Han har ofta talat om sin ansiktsbehåring, men också lyft hur viktig Mustaschen är."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0