Arkivbild.

Smash and grab med traktor – stal dyra Rolex-klockor

Publicerad 25 november 2017 kl 08.51

Inrikes. En traktor körde in i en klockbutik i Skövde på lördagsmorgonen i en så kallad smash and grab-stöld. Vittnen ska sedan ha sett flera gärningsmän lämna platsen i en bil, skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Det var klockan 06.25 på lördagsmorgonen som polisen larmades om ett inbrott i en butik i centrala Skövde.

En traktor hade kört in i en klockbutik på Hertig Johans gata.

"Vittnen har sett en mörk kombi med minst tre personer i lämna platsen i samband med inbrottet", skriver polisen i sin händelserapport.

Det är i nuläget oklart hur mycket och vad personerna har stulit. Men enligt uppgifter till tidningen Aftonbladet ska gärningsmännen ha fått med sig väldigt exklusiva klockor, bland annat Rolex.

Enligt ägaren Susanne Koivusaari är det en frontlastare som kört rakt in i butiken.

– Det är väldigt allvarliga skador på byggnaden. Halva butiken är förstörd, säger hon till Aftonbladet.

Butiken ska flera gånger tidigare ha utsatts för rån och stölder.

Platsen har spärrats för teknisk undersökning. Polisen har även inlett en förundersökning om grov stöld, men ingen misstänkt har gripits.


Julbordet i Malmö var bara toppen av ett isberg. Visade sig ha begått en massa liknande bedrägerier – för miljonbelopp.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Turistkaos i kontantlösa Sverige

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0