Mattilas twitter

S-debattör: "Jag vill slå Jimmie Åkesson i ansiktet med ett strykjärn"

Publicerad 22 maj 2012 kl 01.24

Inrikes.Den 22 årige (S)-debattören från Surahammar, Markus Matilla, säger på mikrobloggtjänsten twitter att han vill slå Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson i ansiktet med ett strykjärn.

Gilla artikeln på Facebook

Den senaste tiden har en rad Sverigedemokrater utsatts för hot och våld. Det tycks dock inte ha nått den ansvarige för twitterkontot @VastmanlandSSU, då han i samband med Jimmie Åkessons framträdande i tv-programmet Betnér Direkt yttrade att han ville slå Åkesson i ansiktet med ett strykjärn.

När han efteråt konfronteras med uttalandet förklarar han att det är ett skämt.

"Jag är en ickevåldsmänniska", säger Mattila, som 2009 stod på Socialdemokraternas lista till kyrkorådet i Sura församling, "det inlägget var och är humoristiskt vinklat, inte mitt fel att du är så butthurt och tar illa vid! ;)"

"SSU tar avstånd från all typ av politiskt våld, det har alltid varit så och kommer så förbli.", fortsätter S-debattören.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen välkomnade turkdömde "journalisten" på Arlanda

Statsministern: "Välkommen hem Joakim!". Prominent mottagande när AFA-Medin landade i Sverige efter 51 dagar i turkiskt förvar.0 

Kvinnliga polisens reaktion vid ingripandet i Örebro

"Vi kommer backa undan".. Ivriga diskussionen med kollegan om att retirera från platsen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0