Den misstänkte mannen.

"Svensk biståndsarbetare" åtalas för terrorbrott

Publicerad 7 december 2015 kl 19.36

Utrikes. En 50-årig arab från Stockholm åtalas nu för terroristbrott i Libanon, rapporterar Expressen, som envisas med att kalla mannen för "svensken".

Dela artikeln

Mannen har enligt den vänsterliberala tidningen erkänt att han samlat in ungefär 870.000 kronor från Stockholms moské och sedan fört över pengarna till al-Nusrafronten, en al-Qaida-kopplad terrororganisation som opererar i Syrien.

Han drog från hemlandet Libanon år 1984, och misstänks tillsammans med sin son ha smugglat bilbomber från Syrien till Libanon under 2013-2014.

I förhör erkänner islamisten, som har en stor familj i Sverige, att han deltagit i strider med terrororganisationen. Mannen ska ha varit engagerad i den svenska hjälporganisationen Islamic Relief och träffat många ledande terrorledare på plats i arabvärlden.

Svärsonen erkänner att han har filmat avrättningar som al-Nusrafronten genomfört i al-Qalamoun, rapporterar Expressen.


Nyheter från förstasidan

Hemtjänstman våldtog 100-åring – slipper utvisning

Domaren Mohamed: "Vore oproportionerligt." Tingsrätten vägrar utvisa Shakir Mahmoud Shakir, 38, efter dådet i Stockholm.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0