" /> " /> " />
Middle Africa/CC

Svensk dokumentärfilm ska avexotifiera pygméer

Publicerad 7 december 2012 kl 21.53

Politik.Dokumentärfilmaren Linda Västrik har ägnat sju år åt att göra en dokumentärfilm om pygméer i Kongos djungler. Filmen har premiär i januari på Göteborgs filmfestival. Syftet med filmen är att människor ska få en mindre exotisk syn på pygméer och förstå att de är som folk är mest.

Gilla artikeln på Facebook

Dagens Nyheter har intervjuat dokumentärfilmaren inför premiären av filmen som är betitlad "De dansande andarnas skog".

–?Jag hoppas att jag har lyckats överbygga den exotifiering jag upplevde som barn. Jag vill att vi ska identifiera oss med dem vi ser. Vi ska inte se på dem som gulliga pygméer i små kjolar som klättrar jättehögt upp i träd. Vi ska känna att de är människor, precis som vi, säger Västrik.

- Filmen är en reaktion mot en form av djupt rotad samhällelig rasism, förklarar Västrik vidare.

Pygméer
Pygméer är ett kortvuxet folk som främst lever som jägare och samlare i Afrikas djungler. Förutom genom sin längd skiljer pygméer ut sig genom att de lär sig gå vid omkring sex månaders ålder och att de är fullvuxna vid 9-10 års ålder. I väntan på Västriks film kan man titta på en äldre dokumentärfilm om pygméer:


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

USA-myndigheter släpper video från Epstein-fängelset – en minut saknas

Påstås bevisa att ingen tagit sig in i Epsteins cell. Men på videon saknas en minut av inspelningen – vid midnatt natten då han dog.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0