FÖRRÄDISKT. En lavin i Chamoni vid ett annat tillfälle. Edward Simpson/CC-BY-SA

Svensk man dog i lavin

Publicerad 9 februari 2013 kl 05.44

Inrikes.En svensk man i 30-årsåldern dog i en lavinolycka i Chamonix i Frankrike under fredagen, rapporterar flera medier.

Gilla artikeln på Facebook

UD uppger att mannen är hemmahörande i Västsverige och att hans anhöriga är underrättade. Olyckan skedde utanför pisten, i Brevent i Chamonix.

Enligt lokala medier var svensken utrustad med hjälm, lavinständare och en så kallad ABS-ryggsäck som hjälper till att hålla en "flytande" ovanpå snön i lavinen. Trots detta kunde inte räddningstjänsten få fram honom i tid ur snömassorna.

En annan skidåkare i området begravdes i 1,5 meter snö, men kunde grävas fram vid liv.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Folkutbytet

Videon väcker uppståndelse. "Svenskar och svenska flaggor var i princip obefintliga."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur