Syriska armén har återtagit Deir al-Zor

Publicerad 3 november 2017 kl 11.12

Inrikes. Den syriska armén har återtagit staden Deir al-Zor från terrorgruppen IS, rapporterar Reuters. Staden var ett av terrorgruppens sista fästen i Syrien.

Dela artikeln

Syriens regering förklarar nu seger över Islamiska Staten i den östra staden Deir al-Zor. Det är ett stort bakslag för den islamistiska terrorsekten då det ska vara ett av dess allra sista fästen i landet.

Deir al-Zor ligger vid Eufrats västra strand och är den största och viktigaste staden i östra Syrien samt centrum för landets oljeproduktion.

"De väpnade styrkorna, i samarbete med allierade styrkor, har helt befriat staden Deir al-Zor från terroristorganisationen", säger en syrisk militärkälla enligt Reuters.

Regeringsstyrkorna är understödda av den libanesiska Hizbollahmilisen, iranska miliser och av Rysslands flygvapen.

Militäralliansen avancerar nu mot den sista viktiga staden som hålls av Islamiska Staten i Syrien, Albu Kamal, som också den ligger vid Eufrats västra kant.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Och den uteblivna utvisningen är SD:s och Kristerssons eget fel.0 

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0