Grekiska nyvalet september 2015
Panos Kammenos

Syriza förnyar samarbete med högerparti

Publicerad 21 september 2015 kl 13.20

Utrikes. Syriza fortsätter regeringssamarbetet med nationalkonservativa Oberoende greker efter gårdagens parlamentsval.

Dela artikeln

Alexis Tsipras behöver de tio mandat som det invandrings­kritiska partiet och dess partiledare Panos Kammenos fick vid gårdagens val för att ha stöd från en majoritet av parlamentet, skriver Reuters.

De båda partierna befinner sig på diametralt motsatta sidor av den politiska spelplanen men har trots det lyckats komma överens. I den förra regeringen var Kammenos försvarsminister, om han behåller den rollen i den nya regeringen eller ej återstår att se.

Oberoende greker motsätter sig mångkulturalism och förespråkar att alla illegala invandrare i landet utvisas. Men det är framförallt partiledaren Kammenos retorik gentemot EU och inte minst Tyskland som skapat rubriker internationellt.

Den 50-årige partiledaren anser bland annat att Tyskland borde betala krigsskadestånd till Grekland för ockupationen av landet under andra världskriget. Han har även sagt att EU och den internationella valutafonden IMF använder Grekland som en "försökskanin" för att genomföra sina ekonomiska experiment på.

Tredje största parti i gårdagens val blev naziststämplade Gyllene gryning som med knappt 7 procent av rösterna lyckades knipa 18 av parlamentets 300 mandat.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0