Alexis Tsipras behöver de tio mandat som det invandringskritiska partiet och dess partiledare Panos Kammenos fick vid gårdagens val för att ha stöd från en majoritet av parlamentet, skriver Reuters.
De båda partierna befinner sig på diametralt motsatta sidor av den politiska spelplanen men har trots det lyckats komma överens. I den förra regeringen var Kammenos försvarsminister, om han behåller den rollen i den nya regeringen eller ej återstår att se.
Oberoende greker motsätter sig mångkulturalism och förespråkar att alla illegala invandrare i landet utvisas. Men det är framförallt partiledaren Kammenos retorik gentemot EU och inte minst Tyskland som skapat rubriker internationellt.
Den 50-årige partiledaren anser bland annat att Tyskland borde betala krigsskadestånd till Grekland för ockupationen av landet under andra världskriget. Han har även sagt att EU och den internationella valutafonden IMF använder Grekland som en "försökskanin" för att genomföra sina ekonomiska experiment på.
Tredje största parti i gårdagens val blev naziststämplade Gyllene gryning som med knappt 7 procent av rösterna lyckades knipa 18 av parlamentets 300 mandat.