Enligt frun till den ena av journalisterna.

" />

Enligt frun till den ena av journalisterna.

" />

Enligt frun till den ena av journalisterna.

" />

Terrorjournalisterna bluffade - ångrar inget

Publicerad 11 september 2012 kl 14.00

Politik.Martin Schibbyes fru Linnea Schibbye Steiner säger till TT att den intervju som de terrordömda journalisterna Martin Schibbye och Johan Persson gav till etiopisk tv var en del "av dealen" och journalisterna "spelade med." I själva verket ångrar de inte sitt beteende.

Gilla artikeln på Facebook

– Det var något de var tvungna att göra. De visste att de var tvungna att säga dessa saker, det var en del av processen, säger Linnea Schibbye till TT.

Just nu vilar de båda svenskarna upp sig utomlands på "hemlig ort" medan den svenska pressen rensat sina spalter för att fylla dem med hyllningar till de båda journalisterna. När de väl väljer att komma hem till Sverige förväntas de tas emot som hjältar av en enad journalistkår.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Danmark: Automatisk utvisning vid fängelse

S-regeringens nya besked. Svenska Tidögänget anklagas samtidigt för att bluffa om att utvisningar är "omöjliga".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0