Trump ska skicka illegala invandrare till Guantanamo Bay

Publicerad 30 januari 2025 kl 17.23

Utrikes. USA:s president Donald Trump har meddelat att han kommer att öppna ett nytt interneringscenter på Guantanamo Bay för att hålla upp till 30.000 illegala invandrare.
– Vi vill inte att de kommer tillbaka, så vi skickar dem till Guantanamo, säger han.

Dela artikeln

Donald Trump har undertecknat den så kallade Laken Riley Act, som innebär obligatorisk internering av illegala invandrare som begått brott.

Laken Riley var en 22-årig student som blev mördad av en illegal invandrare i Georgia i början av förra året.

– Vi har 30.000 platser i Guantanamo för att hålla de värsta kriminella illegala invandrarna som hotar det amerikanska folket, säger Trump enligt Axios.

Det nya initiativet har lett till starka reaktioner från vänsterliberala organisationer och demokratiska politiker som menar att planerna strider mot internationella konventioner och så kallade mänskliga rättigheter.

Den amerikanska migrationsmyndigheten ICE har för närvarande endast cirka 38.000 personer i förvar, och Trumps administration ser nu över möjligheten att snabbt expandera kapaciteten genom att bygga tillfälliga interneringscenter.

Enligt en granskning av Axios kan den årliga kostnaden för Trumps planerade massinternering i väntan på utvisning landa på 66 miljarder dollar.

Under sin andra mandatperiod har Trump redan undertecknat flera dekret som innebär begränsningar av invandringen. Bland annat har han utropat ett nationellt nödläge vid den amerikansk-mexikanska gränsen och aviserat nya barriärer för att stoppa inflödet av illegala invandrare.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

SVT anmäls för att ha sparkat GW för rasutspel

Det luktar censur, enligt Academic Rights Watch. "En repressalie mot GW Persson för att han använt sin yttrandefrihet på ett sätt som inte behagat SVT."0 

Ekonominyheter

Kriminella tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

NGO:er kraftsamlar för omedelbart AFD-förbud

Över 50 organisationer organiserar massdemonstrationer.. Skattefinansierade "civilsamhället" ska ge politikerna mod att gå vidare med att förbjuda oppositionen.0 

Zelenskyj anklagas för att hota EU-ledare med attentat

Varnar för "säkerhetshot" inför segerdagsfirande i Moskva.. Fico: "Jag tillåter jag inte att någon talar om för mig vart jag får resa."0 

Kallar in tiotusentals reservister inför "erövring". Befolkningen ska pressas bort och det humanitära stödet ska fortsatt strypas.0 

Barn hölls i covid-lockdown fram till i år – nu räddade av spansk polis

Hölls fångna i "skräckens hus".. Föräldrarna tog myndigheternas covid-nedstängningar lite väl långt.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0